21 Haziran 2018 Perşembe

GÜNPINAR VADİSİ YOK OLACAK!

gunpinar-vadisi-yok-olacak

Binlerce ağacın bulunduğu Günpınar Vadisi yok olma tehlikesi altında. 10 kilometrelik Elbistan- Malatya- Kayseri yolunun Günpınar’da geçeceğini öğrenen yurttaşlar duruma tepki gösterdi. Yol yapımı sırasında binlerce ağacın yok olacağı ifade eden halk, bölgenin korunması gerektiğini söyledi.
22 Haziran 2013 Cumartesi 23:56

Elbistan- Malatya- Kayseri bağlantı karayolundaki ıslah ve genişletme çalışmaları binlerce ağacı yok edecek. Darende’ye bağlı Günpınar köyündeki 10 kilometrelik bir vadide yol genişletme çalışması yapılacağı haberleri, köylüleri ayaklandırdı. Köylüler yol çalışmalarına karşı olmadıklarını ancak doğal yapıya zarar vermeden, yolun geçeceği güzergâhın değiştirilmesini istiyorlar. Aksi takdirde binlerce ağacın yok olacağını belirten köylüler, Hidro Elektrik Santrali (HES) kurulduğunda ses çıkarmadıklarını ancak bu defa doğa katliamına dur diyeceklerini belirtti. 

Günpınar'ı koruyalım


Günpınarlı Kadir Yurdakul Baykal, bölgenin doğal güzellilerine değinerek, şunları söyledi: “Günpınar Vadisi, Yukarı Şuul mevkiinde Aşudu Çayı’nın ana kaynağını oluşturmakta olan, Büyük Gözden başlayarak Nadir Mahallesi’ne kadar uzanır. Yaklaşık olarak on kilometre uzunluğundadır. Günpınar, Beybağı, Kılıçbağı, Sayfiye, Mehmet Paşa ve Nadir mahallelerini bir ana şefkati sıcaklığıyla kucaklar ve bağrına basar. Başlangıçta oldukça sarp ve yalçın kayalar arasında kıvrımlar oluşturarak Yukarı Kısık, Kürt Gölü, Meyronun Gölü ve Bacalı’da ilginç görüntüler eşliğinde şelaleye kadar uzanır. Vadi tabanına doğru indikçe köpürerek akan ve esrarengiz labirentler oluşturan berrak su zerrecikleri; yeşil karışımı sarı, kırmızı ve mor renklerle buluşur. Son yıllarda bir doğa sevdalısı da diyebileceğimiz Günpınarlı doğasever insanların özverili çalışmaları sonucunda Yukarı Şuul yamaçlarındaki kayalık, boş alanlara da çok sayıda ceviz ve badem fidesi dikildi. Bu yeşil kuşağın daha da zenginleştirilmesi adına büyük adımlar atılmaya başlanmıştır. Günpınar Çayı’nın bu yeşil denizi içerisindeki coşkun koşusu, şelalede biraz dinginleşir. Burada kısa bir süre dinlendikten sonra da yolculuk devam eder.” 


Günpınarlılar endişeleniyor


Baykal, ıslah ve genişletme projelerinin kendilerini endişelendirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Giderek genişleyen vadi taban ve yamaçlarında Günpınar Vakfı gönüllüleri tarafından çok büyük fedakârlıklarla yetiştirilmekte olan çam ve ladin ağaçlarının boy gösterdiği ‘470 Şehitler Ormanı’ yer alır. Oldukça genç olan bu orman, vadiye ayrı bir güzellik ve gizem katar. Ceviz ve badem ağaçlarının yanında, Karşıbağ’daki yürüyüş yolu boyunca uzanan çeşitli meyve ağaçlarının sayısı da her geçen yıl biraz daha artmakta. Son yıllarda yeşili koruma adına çok olumlu gelişmeler oldu. Kaderin ve ekonomik koşulların betonlaşan büyük kentlere göçe zorladığı yöre halkı, tekrar baba ocağına dönmeye başlamış. ‘Baba yurdunda benim de bir dikili ağacım olsun’ düşüncesiyle bu ağaç dikme ve yeşil alanları zenginleştirme kampanyasına katkıda bulunmaya çalışmaktayız. Bu durum doğa ve biz Günpınarlılar adına çok umut verici ve de sevindirici bir gelişmedir; ama Elbistan-Malatya- Kayseri bağlantı karayolu ıslah ve genişletme projelendirme çalışmaları ile ilgili gelişmeler, tüm Günpınarlılar endişelere sürüklüyor.” 


Yeşili kovan insan olmak istemiyoruz
Günpınar Vadisi’nin doğal yapısına zarar verilmeden yeniden düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapan Baykal, “Günpınar Vadisi’nin doğal yapısı ve konumu, bir günde yüzlerce çok ağır tonajlı nakliye aracının geçmesine müsait bir yolun yapımına uygun bir nitelik taşımamaktadır. O nedenle bu bağlantının alternatif bağlantı yolları projeleri ile sağlanması düşünülmelidir. Şimdiki Günpınar Vadisi güzergâhının ise bu kanyon vadinin titizlikle korunarak doğal yapıya zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi ve turizm amaçlı ulaşım ve yayla turizmine tahsis edilmesi uygun olacaktır. Bizler, Günpınarlılar olarak yörede nesli tükenmiş olan ancak yüzlerce yıl sonra bin bir güçlüklerle yetiştirmiş olduğumuz çam ağaçlarını, 470 Şehitler Ormanı’nı ve yeşille kucaklaşan Günpınar Vadimizi kaybetmek ve torunlarımızın bizi yeşile koşan insanlar olarak değil yeşili kovan insanlar olarak anmalarını istemiyoruz” şeklinde konuştu. 


Bitmiş halini düşünmek, ürkütücü


“Yol, medeniyet ve uygarlık getirir” diyen Mehmet Akif Kara ise, “Bu duruma sesiz kalındığı takdirde, yolun bitiminden sonra fiziki durumu görmeden algılıyor ve damarlarımdan kan çekildiğini hissediyorum. Şimdi yolun yapım aşaması ile olacakları sıralarsak Günpınar’a inşaat başladığında, Günpınar vakfının dikmiş olduğu 40 bin ağaç tamamen tahrip olacaktır ve hafriyatın aşağı akıtılması sonunda var olan bitki örtüsünün tamamı harfiyat altında kalacaktır. Şelaleye kadar olan mevkide ağaç kıyımı yapılacaktır. Şelaleni dönüşü tek yolu bile kaldıramazken, çift yol düşünülüyor. Şimdi bu yolun kafamızda bitmiş halini düşünürsek ve manzaraya çok ürkütücü oluyor” dedi. 
 

“Oksijen yerine zehir solunacak”
 

Kara, Günpınar Vadisi’nin bozkırın ortasında nefes alınacak nadir yeşilliklerden biri olduğunu belirterek, “Bu yol bu vadiden geçtiği zaman, o güzelim yeşil vadi hepten asfalta teslim edilmiş olur ki, aksini düşünmek abesle iştigal olur, vadinin tamamı nerde ise duble yol genişliğinde. Yol büyüdüğünde güneyden kuzeye geçecek trafiğin bu yolu tercih edeceği gün sabahtan akşama, yoğun ve hızlı bir trafik akışı. Sonuç olarak da vadi içinde sürekli bir gürültü, egzoz dumanı olacak. Vadi derin olduğundan dolayı rüzgâr olmadığı günler oksijen yerine zehir solunacak. Günpınar ve doğal yapısını düşündüğümüzde bu değerin heba edilmemesi gerekir. Aynı zamanda yolu yapacak olan kurumun da bu güzergâhın çok zor ve maliyetli olduğunu, Günpınar geçişi heyelan riski de taşıdığı bilmelidir” diye konuştu. 
 

“Keşke dememek için…”
 

Alternatif güzergâhın Karaoğuz köyü yakınlarındaki fabrika civarından Malatya Kayseri yoluna bağlanabileceğine dikkat çeken Kara, “Bu yol bu güzergâhtan geçerse hayalimiz, aşkımız, sılamız, geleceğimiz, çoğumuzun yaşam sebebinin üstünden bir silindir geçmiş gibi olacağını düşünüyorum. Olup bittikten sonra keşke dememek için elimizden geleni şimdiden yapmalıyız” dedi.


Doğa katliamına dur deme zamanı


Seyfettin Yıldırım isimli vatandaş ise doğanın yok edilmesine karşı olduklarını belirterek, “Darende’de birçok Hidro Elektrik Santrali (HES) doğayı ve tabiatı yok etti; sesimizi çıkaramadık. Şimdi de bu güzelim vadide yol genişletme çalışmaları olacağı söylentileri tüylerimiz ürpertti. Doğa katliamına dur deme zamanı geldi. Biz yola ve hizmete karşı değiliz sadece bu güzergâhtan yapılmasına, doğanı yok edilmesine karşıyız” dedi. 

 

Haber Kaynağı: malatya.tvHaber okunma sayısı: 1570

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kiraz-gurur-duyduk

KİRAZ: GURUR DUYDUK

20 Mayıs 2014 Salı 02:29
veli-agbaba-chp-myk-uyesi-oldu

VELİ AĞBABA, CHP MYK ÜYESİ OLDU

20 Mayıs 2014 Salı 02:25
yilda-150-bin-cocuk-suc-isliyor

YILDA 150 BİN ÇOCUK SUÇ İŞLİYOR!

23 Nisan 2014 Çarşamba 00:29
motas-sorusturmasi-ne-oldu

MOTAŞ SORUŞTURMASI NE OLDU?

11 Şubat 2014 Salı 00:09
erkal-buyuk-isler-icin-adayim

ERKAL: BÜYÜK İŞLER İÇİN ADAYIM

11 Şubat 2014 Salı 00:00
polat-hukuka-sahip-cikiyoruz

POLAT: HUKUKA SAHİP ÇIKIYORUZ

10 Şubat 2014 Pazartesi 23:31

MALATYA GÜNDEMİ

KİRAZ: GURUR DUYDUK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Milletvekilimiz sayın Veli Ağbaba’nın, Yerel

VELİ AĞBABA, CHP MYK ÜYESİ OLDU

CHP PM üyesi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kılıçdaroğlu'nun yeni A Takımı'na girdi. Ağbaba, yerel

CHP'Lİ ENVER KİRAZ: SORUMLULUKLARIMIZ ARTTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “İl başkanları toplantısından sonra

YILDA 150 BİN ÇOCUK SUÇ İŞLİYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

DİLEK'TEKİ KAZA UCUZ ATLATILDI: 1 YARALI

Dilek’te otomobille motosiklet çarpıştı, 1 kişi yaralandı.

BORÇLAR FAİZSİZ OLARAK ERTELENMELİ

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Malatya’da kayısıyı da etkileyen don zararı nedeniyle üreticilerin

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA