21 Haziran 2018 Perşembe

Hayvanseverler sokağa döküldü

hayvanseverler-sokaga-dokuldu

Hayvanseverler, hayvanların öldürülmesine tepki göstererek sokağa çıktı. Mersin, Diyarbakır, Elazığ, İstanbul ve Erzurum’dan Malatya’ya gelen eylemciler, büyükşehir belediyesinden kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezi yapmasını talep ederek, Validen İl Hayvanları Koruma Kurulu’nda alınan kararların uygulanmasını sağlamasını talep etti.
28 Nisan 2013 Pazar 16:59

Eyleme kimler katıldı?

 

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) eski belediye önünde bir eylem yaptı. “Malatya’daki sessiz ölümlerin çığlık sesleri” isimli eyleme HAYTAP Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık, HAYTAP Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler, Hayvan Hakları Aktivisti Mustafa Aral, Malatya Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) Başkanı Filiz Yenier Erdem, Elazığ Aktivistleri, Mersin Aktivistleri, İstanbul Aktivistleri, Erzurum Aktivistleri, Malatya DOHAYKO Derneği üyeleri, gönüllüler ve vatandaşlar katıldı. 

 Cinayetlerle gündeme geliyor

 

Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde konuşan HAYTAP Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık, “Tarihi binlerce yıl öncesinin Hititlerine kadar ulaşan, Anadolu Medeniyetler köprüsünün en önemli duraklarından birisi olan, Türkiye'de ki en önemli devlet adamlarını yetiştiren Malatya, ne yazık ki artık, ağzı dili olmayan, tamamen insanın insaf ve merhametine muhtaç olan ‘köpeklerine’ karşı işlenen ‘insanlık cinayetleri’ ile gündeme gelmekte” dedi.

 

“Onları haince öldürüyoruz”

 

İnönü Üniversitesi’nde hayvanların öldürülmesi ile ilgili konuşan Çıtırık, “Malatya ilçelerinde ve mümtaz bir devlet adamının ismini taşıyan İnönü Üniversitesi’nde sürekli olarak hayvanların öldürülmesi bütün yurtta vicdan sahibi insanlar tarafından üzüntü ve nefretle karşılanmaktadır. Başta üniversite olmak üzere yapılarımızı doğal alanların ortasına koyarak yaşam alanlarını yok ederek artık gidecek yer bırakmadığımız hayvanlar kıstırdığımız köşelerinde bile rahat vermiyoruz, onları haince öldürüyoruz” diye konuştu.

 

“Çaresiz hayvanlar insanlık cinayetlerine kurban gitmeyecektir”

 

Büyükşehir Kanunu’yla hayvanların da payının almasını gerektiğini belirten Çıtırık, “Büyükşehir Yasa Tasarısından sonra oluşan ‘Güzel Günler Göreceğiz’ diye ‘yeni bir dönem’ umudu ile dolan Malatya'da bizler de insanlık, merhamet ve sevgi bağlamında umutlanmak istiyoruz. Değerli Malatyalılarca dile getirilen ‘Büyükşehir kanunu ile birlikte’ prangalardan kurtulmuş, tarihte kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir Malatya’ söyleminden hayvanların da payını almaşım talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
 

Çıtırık, taleplerini şu şekilde sıraladı: “Bugün sahipsiz hayvanlara ilişkin sorunların yaşanmasının ana sebebi, Malatya Belediyesinin yasa gereği de yapılması gereken ‘Kısırlaştırma ve Aşılama’ çalışmalarının yeterince yapılmamış olmasıdır. Büyükşehir belediyesini, bu şehrin vizyonuna uygun bir şekilde ‘Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon merkezi’ yapmasın acilen talep ediyoruz. Bunun yapılması ile hem insanların sorun ve şikayetleri önlenecek hem de bu çaresiz hayvanlar insanlık cinayetlerine kurban gitmeyecektir. İnönü Üniversitesi’nin aynı zamanda veteriner hekim olan Sayın Rektörünün de kampüste ki hayvanların öldürülerek değil bilimsel ve vicdani yollarla rehabilite edilerek çözülmesinin sağlamasını ve bunun bir yasal mecburiyet olduğunu görmesini talep ediyoruz. Sayın Valimizin özellikle İl Hayvanları Koruma Kurulunda alınan kararların uygulanmasını sağlamasını önemle talep ediyoruz. Kültür ve tarih beşiği Malatya'nın değerli işadamlarının, STK’larının vicdan ve merhamet taşıyan vatandaşlarının bu resmi kurumların eli ile yapılan insanlık cinayetlerine dur demesini beklerken, değerli basın kuruluşlarının bu çaresiz hayvanların ağzı dili olmasını önemle bekliyoruz.”

 

“Artık bıçak kemiğe dayanmıştır”

 

“Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bugün burada yurdun çeşitli şehirlerinden gelmiş insanlar olarak ölümün sessiz çığlığının sesi olarak bulunuyoruz. Bu katliamlara olan tepkinin dalga dalga yurt geneline yayılması, böylesine bir medeniyet şehrine karşı hak edilmeyen bir yaklaşım olacağım Malatya toplumunun görmesini istiyoruz” diyen Çıtırık, sözlerini şöyle tamamladı: “Sayın Valimiz Vasip Şahin ve Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır'ın insan öldürmekle, hayvan öldürmenin arasının sadece bir adım olduğunu görmesini istiyoruz. Sayın Müftümüz Hacı Yusuf Gül'ün hayvanların korunmasına ilişkin kıyamete kadar geçerli hükümlerin yer aldığı yüce dinimiz İslam'ı bu boyutu ile topluma anlatmasını talep ediyoruz. Değerli Malatya halkının Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed'in (S.A.V) ayakkabısı ile kuyudan su çıkararak bir köpeği sulayan kişinin cennetlik olduğunu haber verdiğini unutmamasını diliyoruz. Bu bir basın açıklaması değil, bu sessiz ölümlerin sesli çığlığıdır. Bu bir insanlık ve merhamet çağrısıdır. Bu bir paylaşım, sevgi merhametten uzak duyarsız bir toplum olmaya bir yakarıştır.”
 

Basın açıklamasından sonra eylem yapan grup, “Hayvan istismarlarına hayır, belediyenin zehirli iğnelerine hayır” sloganları attı. 

 

Haber Kaynağı: malatya.tvHaber okunma sayısı: 999

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kiraz-gurur-duyduk

KİRAZ: GURUR DUYDUK

20 Mayıs 2014 Salı 02:29
veli-agbaba-chp-myk-uyesi-oldu

VELİ AĞBABA, CHP MYK ÜYESİ OLDU

20 Mayıs 2014 Salı 02:25
yilda-150-bin-cocuk-suc-isliyor

YILDA 150 BİN ÇOCUK SUÇ İŞLİYOR!

23 Nisan 2014 Çarşamba 00:29
motas-sorusturmasi-ne-oldu

MOTAŞ SORUŞTURMASI NE OLDU?

11 Şubat 2014 Salı 00:09
erkal-buyuk-isler-icin-adayim

ERKAL: BÜYÜK İŞLER İÇİN ADAYIM

11 Şubat 2014 Salı 00:00
polat-hukuka-sahip-cikiyoruz

POLAT: HUKUKA SAHİP ÇIKIYORUZ

10 Şubat 2014 Pazartesi 23:31

MALATYA GÜNDEMİ

KİRAZ: GURUR DUYDUK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Milletvekilimiz sayın Veli Ağbaba’nın, Yerel

VELİ AĞBABA, CHP MYK ÜYESİ OLDU

CHP PM üyesi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kılıçdaroğlu'nun yeni A Takımı'na girdi. Ağbaba, yerel

CHP'Lİ ENVER KİRAZ: SORUMLULUKLARIMIZ ARTTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “İl başkanları toplantısından sonra

YILDA 150 BİN ÇOCUK SUÇ İŞLİYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

DİLEK'TEKİ KAZA UCUZ ATLATILDI: 1 YARALI

Dilek’te otomobille motosiklet çarpıştı, 1 kişi yaralandı.

BORÇLAR FAİZSİZ OLARAK ERTELENMELİ

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Malatya’da kayısıyı da etkileyen don zararı nedeniyle üreticilerin

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA